poniedziałek, 21 marca 2011

Alergia a herbata


Herbata (herbatka) to współcześnie bardzo wieloznaczne pojęcie.

Klasyczna herbata to typowy napój Wschodu. Zwyczaj picia herbaty w Europie upowszechnił się dopiero w XVII w., a w Polsce w XVIII. Już w owych czasach herbata była reklamowana nie tylko jako napój, ale również jako lek na kolki, kamienie żółciowe i migreny.



Obok naparu z liści herbaty (czarnej i zielonej), który obecnie, obok kawy, jest jednym z najbardziej popularnych napojów (w 1991 r. wyprodukowano ok. 2,6 mln ton herbaty), określa się tak również wiele innych naparów z podobnych surowców pochodzenia roślinnego (herbata paragwajska, misyjna, jezuicka - yerba mate z liści krzewu mate, Kombucha tea, rooibos tea), jak również niektórych innych krzewów, ziół (herbata sudańska - z kwiatu malwy sudańskiej, inne herbatki ziołowe), owoców (herbaty owocowe) itp., często z różnymi dodatkami. Jednak typowa herbata to napar z odpowiednio przetworzonych pączków listkowych i młodych listków krzewów z rodzaju kamelia, uprawianych na terenach podgórskich strefy tropikalnej (Indie, Chiny, Sri Lanka, Kenia, Indonezja, Gruzja, Wietnam).

Z plantacji o powierzchni 1 ha otrzymuje się od 2 do 12 ton/rok liści, które poddawane są procesowi więdnięcia, skręcania (rozrywania), przesiewania, fermentacji (tylko herbata czarna - ciemnienie z powodu utleniania garbników), suszenia, sortowania, ewentualnie prasowania, granulowania, proszkowania, aromatyzowania i pakowania. Sucha herbata zawiera ok. 3% wody, 2-4,5% kofeiny (tu zwyczajowo zwanej teiną), 4-12% taniny oraz niewielkie ilości innych garbników i olejków eterycznych. W ostatnim dziesięcioleciu spożycie herbaty znacznie zmniejszyło się. W Anglii, słynącej z dużej tradycji picia tego napoju, w latach 1989 - 1999, m. in. pod wpływem promocji coca-coli i innych napojów "energetyzujących ", spożycie herbaty spadło z 46 g do 32 g liści. Dlatego, obok wartości smakowych i psychostymulujących, obecnie, podobnie jak w XVIII w., mocno podkreśla się prozdrowotne znaczenie picia herbaty, m. in. znaczenie profilaktyczne, np. w przypadku chorób serca, udarów, nowotworów i astmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz