piątek, 5 lutego 2010

Żywokost lekarski na egzemę


Egzema to kontaktowe zapalenie skóry. Jest odpowiedzią układu immunologicznego na substancję uczulającą, z którą organizm miał kontakt. Wśród najbardziej alergizujących czynników wymieniane są elementy biżuterii, ubioru (szorstkie tkaniny, guziki, barwniki) oraz kosmetyki i środki piorące. Z badań wynika, że częstość występowania kontaktowego zapalenia skóry u dorosłych jest większa niż u dzieci i osób w wieku podeszłym.** Największe nasilenie zmian wywołanych egzemą występuje oczywiście w miejscu kontaktu z substancją uczulającą, ale ich lokalizacja może być różna – najczęściej objawia się na twarzy, rękach i powiekach. Warto zaznaczyć, że wyprysk kontaktowy pojawia się z kilkunastogodzinnym opóźnieniem od kontaktu z alergenem.

Żywokost lekarski stosowano go powszechnie na wrzody żołądka i dwunastnicy oraz nieżyty błon śluzowych. Natomiast na skórne egzemy dobra jest miazga z ziela, maści lub odwar z korzenia. Znalazłam jeszcze inne jego właściwości:

Ponadto wykazuje działanie ściągające, powlekające i egenerujące, korzystny wpływ na wrzody w układzie trawiennym, pomaga w alergiach, osłabieniu organizmu, hemoroidach. Hamuje proces zaniku błon śluzowych żołądka i jelit u osób starszych. Przyspiesza również uzupełnianie ubytków kostnych po złamaniach – stąd zapewne nazwa ludowa „żywi kość”. Działa przeciwkaszlowo i przeciwzapalnie w zapaleniu gardła i płuc, w chrypce – używany do płukania jamy ustnej. Zewnętrznie do kąpieli, okładów, maseczek, płukanek. Do przemywania przy zapaleniu spojówek, ma właściwości przeciwropne – ułatwia gojenie się ran, wykazuje działanie ujędrniające, przeciwzmarszczkowe, oczyszcza, nawilża i ożywia skórę. Liście żywokostu stosuje się jako dodatek do pasz dla zwierząt i drobiu w gospodarstwach domowych.

1 komentarz:

  1. Czy są tabletki z czosnku. I czy mają podobne działanie działania jak czosnek ?

    OdpowiedzUsuń