środa, 26 sierpnia 2009

Herbata, a alergia

Herbata a alergia

Podobnie jak w przypadku kawy, działanie naparu herbaty w głównej mierze zależy od zawartej kofeiny. Wiele opracowań dotyczących epidemiologii, czynników ryzyka wspólnie traktuje kawę i herbatę. Ogólnie biorąc, duże spożycie herbaty i brak opisów poważnych reakcji natychmiastowych sugerują, że substancje inne niż kofeina zawarte w herbacie nie są istotnymi czynnikami mogącymi wywoływać poważne reakcje alergiczne w mechanizmie IgE-zależnym. Niekiedy takimi czynnikami mogą być różnego typu dodatki do herbaty i napojów sporządzanych na bazie herbaty w celach smakowych (olejki zapachowe, substancje smakowe, zioła, owoce, miód, konfitury) Z punktu widzenia alergizujacego działania herbaty zasadniczy problem wydaje się wynikać z faktu, że w cyklu produkcyjnym herbaty występuje wiele etapów stwarzających ryzyko uczulenia i zachorowania na astmę zawodową. Szczególne znaczenie dla występowania reakcji alergicznych ma praca przy fermentacji liści (herbata czarna - pleśnie, drożdże) oraz przy suszeniu, sortowaniu i pakowaniu (powstający pył obu rodzajów herbaty) . Z tego powodu alergia zawodowa pracowników przetwórni herbaty nie dotyczy tylko regionów, gdzie jest ona zbierana , ale występować może również w innych częściach świata, w tym także w naszym kraju.

Pył herbaty jako alergen
Szczególne ryzyko uczulenia i rozwoju astmy zawodowej dotyczy pracujących przy paczkowaniu herbaty. W diagnostyce duże znaczenie ma test ekspozycji zawodowej z oceną wskaźników spirometrycznych lub pomiarów PEF, mniejsze - nieswoista próba prowokacji oskrzeli. Testy skórne z firmowymi (Bencard) wyciągami z herbaty zwykle są ujemne. Nie wydaje się, by atopia była czynnikiem ryzyka uczulenia, a testy skórne z różnymi roztworami herbaty zwykle są ujemne.
Trzeba jednak podkreślić, że istnieją dane o możliwości IgE-zależnego mechanizmu astmy zawodowej u pracowników przetwórni herbaty. Shirai i współpracownicy opisali trzech chorych pracujących w przetwórni zielonej herbaty z natychmiastową reakcją na kurz zielonej herbaty (astma i objawy nieżytu nosa), z dodatnimi testami skórnymi i testem prowokacji oskrzeli na epigallokatechynę. Jest to białko o masie cząsteczkowej ok. 458 D, stanowiące główną katechynę zielonej herbaty. Epigallokatechyna jest zdolna do uwalniania histaminy z krwinek białych u ok. 75% chorych na astmę w wyniku ekspozycji na kurz zielonej herbaty, co może przemawiać za IgE-zależnym mechanizmem uczulenia . Inni autorzy uważają natomiast, że istotnym czynnikiem astmy zawodowej u pracowników przetwórni herbaty mogą być też grzyby pleśniowe, zwłaszcza Aspergillus niger, co może być potwierdzone testami skórnymi lub obecnością swoistych przeciwciał w surowicy. Możliwy jest również udział innych grzybów pleśniowych. Obok reakcji I typu, pył herbaty może być również przyczyną reakcji alergicznych w mechanizmie III typu wg Gella i Coombsa .

Herbata w samoleczeniu astmy
Stwierdzono, że spożycie herbaty i kawy wykazuje ujemną korelację z występowaniem astmy . Sugeruje się, a część chorych ciągle jest mocno przekonana, że herbata i kawa mogą być pomocne w samoleczeniu astmy. W badaniach Blanca i współpracowników na 601 dorosłych chorych na astmę, dotyczących samopomocy, kawę lub herbatę z reguły z "dobrym" efektem w samoleczeniu stosowało aż ok. 6% z nich (różnego typu zioła - 8%, dostępne bez recepty preparaty zawierające adrenalinę lub efedrynę - 6%). Jednak takie postępowanie, podobnie jak stosowanie ziół, było związane z większą częstością hospitalizacji. Zatem wiara w skuteczność zwalczania zaostrzenia astmy przez wypicie filiżanki kawy lub herbaty jest złudna, choć wydaje się, że napoje te mogą być raczej bezpiecznie spożywane przez astmatyków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz